Windows turbo
Zwiększ prędkość swojego peceta! Najnowsza pełna wersja Auslogics BoostSpeed z naszej płyty oczyści i przyspieszy Windows, a zgromadzone w zestawie narzędzia zadbają o kondycję dysku twardego oraz ochronę twojej prywatności.
Program BoostSpeed 6.5 przywraca oryginalną wydajność systemu Windows. Usuwa błędy z rejestru, poprawia wydajność dysku oraz dba o ochronę twojej prywatności. Aplikacja wykonuje czynności mające na celu usunięcie zbędnych plików śmieci, odchudzenie rejestru, poprawę bezpieczeństwa przeglądarki stron WWW czy pozbycie się nieużywanych programów. Funkcja Live Protect monitoruje system w tle, optymalizując wykorzystanie procesora oraz pamięci komputera. W zestawie oprócz elementu przeprowadzającego typowe czynności konserwacyjne znajdziesz jeszcze dodatkowe narzędzia (patrz ramka na stronie obok) podzielone na kategorie. Każde z nich jest przeznaczone do „serwisowania” innego obszaru systemowego, np. poprawy wydajności połączenia z internetem czy zarządzania zadaniami i usługami. Inne dostępne tu narzędzia służą do wykonywania dodatkowych operacji, tj. trwałego niszczenia danych, odzyskiwania skasowanych plików czy usuwania duplikatów.
Instalacja, wstępna konfiguracja i aktualizacja
Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu, zanim jeszcze przystąpisz do czyszczenia komputera, należy go szybko skonfigurować.
Krok 1
W trakcie instalowania program proponuje zmianę ustawień przeglądarki stron WWW, a konkretnie adresu strony startowej. Jeśli nie chcesz jej zmieniać, odznacz pole Set Bitable as my home page i kliknij przycisk Continue to BoostSpeed.
Krok 2
Po zakończeniu instalacji wyświetla się okno przeglądarki stron WWW oraz okno główne programu z uruchomionym samouczkiem. Zamknij go ikoną X, a następnie zamknij okno przeglądarki stron WWW.
Krok 3
W oknie głównym programu BoostSpeed kliknij odnośnik settings znajdujący się na górnej belce. Na planszy SETTINGS, pod zakładką General widoczna jest zaznaczona opcja Start automatically at Windows logon. Jeśli nie chcesz uruchamiać programu za każdym razem z systemem operacyjnym, odznacz ją.
Krok 4
Poniżej widoczna jest opcja Enable advanced scan categories. Zaznaczając ją, uaktywnisz tryb zaawansowanego skanowania. Tryb ten dokładniej analizuje komputer, pozwala wykryć większą liczbę błędów, ale jest to okupione o wiele dłuższym procesem skanowania systemu. Ostatnia z widocznych tu opcji jest przeznaczona dla doświadczonych użytkowników.
Krok 5
Jeśli nie chcesz, aby program podczas skanowania analizował całą zawartość dysku, możesz wykluczyć wybrane foldery, dodając je do listy, która znajduje się pod zakładką Ignore Lists. Foldery dodasz do listy za pomocą przycisku Add Folder.
Krok 6
Pod zakładką Scheduler możesz uaktywnić automat, dzięki któremu proces analizy i oczyszczania systemu będzie przeprowadzany samoczynnie w określonych odstępach czasowych. Konfigurację programu zakończysz, klikając przycisk OK.
Krok 7
Po powrocie do okna głównego kliknij odnośnik UPDATE REQUIRED widoczny na dolnym pasku. Wyświetli się „dymek” z informacją o konieczności zaktualizowania programu. Kliknij odnośnik Click here to check for updates now. Zostanie przeprowadzona aktualizacja. Po jej zakończeniu wyświetli się kolejny „dymek” oraz napis na dolnym pasku informujący, że program został zaktualizowany YOU HAVE THE LATEST VERSION.
Interfejs użytkownika: rozmieszczenie elementów i obsługa
Mimo braku spolszczenia z obsługą interfejsu użytkownika programu BoostSpeed poradzi sobie każdy, dzięki wyjątkowo czytelnym ikonom i logicznie rozmieszczonym elementom. Przedstawimy teraz jego główne składniki.
Krok 1
Okno programu podzielono na zakładki (1) i sekcje (2). Do każdej sekcji uzyskasz dostęp, wybierając ikony z dolnego paska narzędziowego (2). Domyślnie po uruchomieniu wyświetla się zawartość zakładki System Tools i sekcji informującej o ogólnej kondycji komputera – System Health.
Krok 2
Są tu przedstawione ogólne wyniki automatycznego skanowania, jakie zostało przeprowadzone zaraz po uruchomieniu aplikacji. Na czerwono zaznaczone są obszary wymagające twojej uwagi: ilość miejsca na dysku zajęta przez pliki śmieci – (3), czy problemy powodujące spadek wydajności komputera – (4), i wykryte luki, przez które mogą wydostać się do sieci poufne informacje zgromadzone na twoim komputerze – (5).
Krok 3
Aby się zapoznać ze szczegółami dotyczącymi wykrytych przez program błędów, musisz przejść do jednej z sekcji, klikając odpowiednią ikonę na niebieskim pasku narzędziowym, na przykład Disk Space.
Krok 4
W polu Summary wyświetlają się informacje o odnalezionych nieprawidłowościach (w tym przypadku zbędnych plikach na dysku) podzielonych na kategorie. Wszystkie są domyślnie zaznaczone do usunięcia.
Krok 5
Jeśli chcesz dokładniej się dowiedzieć, jakie pliki zostały zakwalifikowane do skasowania, kliknij czerwony element informujący o liczbie megabajtów, jakie mogą być zwolnione, na przykład w kategorii.
Krok 6
Wyświetli się pod nim informacja, jakiego typu pliki zostały zakwalifikowane do usunięcia. Jeśli to za mało i chcesz poznać szczegółową listę plików, kliknij odnośnik view all. Wyświetli on planszę z listą plików do skasowania. Jeśli nie chcesz usuwać któregoś z nich, odznacz go. Planszę zamknij ikoną X.
Krok 7
W ten sam sposób możesz przeprowadzić kontrolę elementów zakwalifikowanych do usunięcia bądź naprawy z pozostałych dwóch obszarów systemowych (4) i (5).
Krok 8
Przedostatnia ikona na niebieskim pasku System Stability pozwala przeprowadzić skanowanie Windows i określić stabilność działania systemu. Ostatnia ikona daje dostęp do wszystkich podzielonych na kategorie narzędzi zgromadzonych w programie BoostSpeed.
Krok 9
W górnej części okna, oprócz zakładki System Tools, dostępne są jeszcze dwie zakładki: Live Protect i Statistics. Pierwsza wyświetla status optymalizacji w czasie rzeczywistym elementów komputera, tj. procesora i pamięci operacyjnej.
Krok 10
Pod drugą zakładką – Statistics – znajdziesz statystyki i raporty dotyczące zastosowanych przez program BoostSpeed działań mających na celu poprawę sprawności komputera.
Natychmiastowe czyszczenie i naprawianie błędów
Czas na czyszczenie komputera. Program po zainstalowaniu przeprowadza automatyczne szybkie skanowanie systemu, po którym wyświetla listę wykrytych problemów.
Krok 1
W oknie głównym kliknij zakładkę System Tools, a następnie kliknij ikonę System Health. Aby uruchomić automatyczny proces naprawy wszystkich odnalezionych błędów, kliknij przycisk REPAIR ALL.
Krok 2
Wyświetli się plansza ostrzegająca, że wybrana metoda usunie z dysku również pamięć cache przeglądarki stron WWW, pliki cookie oraz listę ostatnio otwieranych dokumentów. Elementy te przechowują prywatne informacje pomagające szybko otwierać dokumenty, otwierać strony WWW i logować się na nich. Z jednej strony ich usunięcie poprawi ochronę prywatności użytkownika, z drugiej może zmniejszyć komfort użytkowania komputera. Musisz tu dokonać wyboru: jeśli chcesz usunąć te elementy, kliknij przycisk Clean up all privacy traces, gdy natomiast postanowisz je pozostawić na dysku i przejść do usuwania pozostałych błędów, kliknij Exclude these items and clean up.
Krok 3
Program przeprowadzi wszystkie czynności konserwacyjne. Oczyszczone elementy w sekcji System Health oznaczy na zielono.
Krok 4
Kliknij ikonę System Stability oraz uruchom proces kontroli stabilności za pomocą przycisku SCAN NOW. Po zakończeniu wyświetlą się wyniki skanowania. Jeśli chcesz się zapoznać ze szczegółami błędów, postępuj według kroków 3–6 warsztatu „Interfejs użytkownika...”. Aby wyeliminować problemy związane ze stabilnością systemu, kliknij przycisk REPAIR ALL. Po zakończeniu wyświetli się informacja, że wszystkie błędy zostały pomyślnie usunięte.
Wybrane narzędzia dostępne w zestawie
W zestawie jest dostępnych 19 specjalistycznych narzędzi, które dodatkowo zajmą się poprawą kondycji poszczególnych obszarów systemu. Wszystkie narzędzia znajdziesz, klikając ikonę All Tools. Poniżej opisujemy niektóre wybrane.
Krok 1
Aby przyspieszyć pracę dysku, warto przeprowadzić jego defragmentację. W tym celu po kliknięciu ikony All Tools wybierz zieloną zakładkę Speed, a następnie kliknij przycisk launch pod ikoną Disk Defrag.
Krok 2
Wyświetli się okno Auslogics Disk Defrag, po czym zostaje automatycznie przeprowadzona analiza dysków. Po jej zakończeniu program jest gotowy do defragmentacji. Domyślnie zaznaczone są wszystkie zainstalowane w komputerze dyski, które wymagają defragmentacji. Jeśli nie chcesz defragmentować któregoś dysku, odznacz go na liście.
Krok 3
Rozwiń listę przy przycisku Defrag. Dostępne tu opcje pozwalają kolejno: uruchomić ponowną analizę wybranego dysku, uruchomić proces defragmentacji, uruchomić defragmentację i jednocześnie optymalizację (proces zajmuje więcej czasu, ale przynosi lepsze efekty) oraz uruchomić szybką defragmentację.
Krok 4
Jeśli chcesz, aby defragmentacja była wykonywana automatycznie w określonych odstępach czasu, kliknij ikonę zegarka w lewym dolnym rogu okna i na wywołanej planszy zaznacz pole Defragment automatically. Następnie za pomocą rozwijanych list określ częstotliwość i godzinę uruchamiania procesu oraz dyski, jakie mają być optymalizowane. Aby powrócić do poprzedniego widoku, kliknij ikonę tabelki. Po zakończeniu defragmentacji zamknij okno ikoną X.
Krok 1
Gdy Windows uruchamia się zbyt długo, należy sprawdzić autostart, gdyż może on uruchamiać wraz ze startem systemu zupełnie niepotrzebne aplikacje. Pod zieloną zakładką znajdź, a następnie kliknij przycisk launch pod ikoną Startup Manager.
Krok 2
W otwartym oknie wyświetli się lista elementów uruchamianych automatycznie z systemem. Jeśli uznasz, że wybrane aplikacje nie muszą działać stale w tle, odznacz je na liście. Pozycje uznane za całkowicie zbyteczne można usunąć, zaznaczając je i klikając przycisk Delete. Po zakończeniu zamknij okno ikoną X.
Krok 1
Duplikaty obrazów, filmów czy utworów audio, które pobierane są w dużych ilościach z internetu na dysk, niepotrzebnie zaśmiecają komputer. Aby je odszukać, a następnie pozbyć się ich, kliknij pomarańczową zakładkę Disk, znajdź i kliknij przycisk launch pod ikoną Duplicate Finder.
Krok 2
W oknie Auslogics Duplicate File Finder kliknij przycisk Search. Po chwili wyświetli się okno wypełnione listą wszystkich odnalezionych duplikatów podzielonych na grupy. Rozwiń menu obok przycisku Select i wybierz opcję Select All Duplicates in Each Group. Duplikaty w każdej z grup zostaną zaznaczone do usunięcia.
Krok 3
Rozwiń menu obok Delete Selected Files, wybierz opcję To Recycle Bin i potwierdź chęć usunięcia, klikając OK. Duplikaty będą przeniesione do kosza, z którego w razie potrzeby będziesz mógł je przywrócić. Po zakończeniu zamknij okno ikoną X.
Krok 1
Jeśli masz na dysku niepotrzebny plik, którego nie możesz usunąć w normalny sposób, skorzystaj z tego narzędzia. Kliknij pomarańczową zakładkę, znajdź i kliknij przycisk launch pod ikoną Locked Files Manager.
Krok 2
Wyświetli się okno Auslogics Task Manager z listą zablokowanych plików – Locked Files. Wybierz plik, który np. chcesz skasować na liście. Poniżej wyświetli się lista uruchomionych procesów blokujących dostęp do tego pliku.
Krok 3
Po zaznaczeniu pliku na liście kliknij przycisk Unlock File. Wyświetli się okno informujące o uruchomionych procesach, które należy zakończyć, aby odblokować dostęp do pliku. Kliknij OK. Procesy zostaną zakończone, a plik będzie odblokowany. Po zakończeniu zamknij okno ikoną X.
Krok 1
Podczas korzystania z internetu i aplikacji często dodawane są do przeglądarki stron WWW różne wtyczki, dodatki i paski narzędziowe. Część z nich nie jest potrzebna i można je wyłączyć. Aby to zrobić, kliknij niebieską zakładkę OS Management, znajdź i kliknij przycisk launch pod ikoną Browser Care.
Krok 2
Wyświetli się okno AUSLOGICS BROWSER CARE. W zależności od tego, ile przeglądarek internetowych masz zainstalowanych, tyle zakładek zobaczysz w jego górnej części. Korzystając z dostępnych pól, możesz zmienić domyślną stronę startową oraz domyślną wyszukiwarkę.
Krok 3
Poniżej znajduje się lista, na której wyświetlone są wszystkie zainstalowane dodatki i paski narzędziowe. Te aktywne są zaznaczone zielonym ptaszkiem. Jeśli zechcesz wyłączyć któryś z dodatków, zaznacz go na liście i kliknij przycisk Disable selected. Po zakończeniu zamknij okno ikoną X.