Foto/Audio/WideoWydrukuj zdjęcia z wakacji

    Wydrukuj zdjęcia z wakacji

    Na zwykłej drukarce atramentowej nie uzyskasz zdjęć dobrej jakości. Zapewnią ją dość kosztowne, odpowiednio wyposażone urządzenia o większych możliwościach druku. Porównujemy dwie takie drukarki, firm Canon i HP, do użytku domowego. Poznaj ich możliwości i wybierz odpowiednią dla siebie.

    Wydrukuj zdjęcia z wakacji

    Testowane przez nas urządzenia wielofunkcyjne są przeznaczone dla osób oczekujących wysokiej jakości, wydajności, a także dodatkowych funkcji ułatwiających codzienną pracę. Co prawda, w samej technologii druku i skanowania porównywane drukarki nie oferują niczego odkrywczego, ale zestaw dodatkowych możliwości jest imponujący. To tłumaczy, dlaczego kosztują 600–700 zł, a nie 200–300 – jak proste atramentówki.

    Drukowanie

    Canon Pixma MG6250 ma 6 zasobników z atramentem. Jeden zawiera tusz pigmentowy do druku tekstu. Zdjęcia są drukowane z użyciem pozostałych pięciu kolorów: standardowego zestawu CMYK, a także dodatkowego koloru szarego.

    HP Photosmart 7150 ma 5 kartridżów z atramentem. Czarny tusz pigmentowy służy do druku tekstu, a cztery barwnikowe – do fotografii. Te ostatnie tworzą standardowy zestaw kolorów CMYK, zatem teoretyczne możliwości odwzorowania barw w przypadku HP są mniejsze.

    Obie testowane drukarki zostały wyposażone w dwa podajniki papieru, co okazuje się bardzo przydatne. Zwykły papier można umieścić w zamykanej szufladzie od spodu drukarki. W urządzeniu Canona papier fotograficzny umieszcza się w rozkładanym podajniku z tyłu urządzenia, a w HP – w niewielkim podajniku z przodu, który mieści arkusze nie większe niż 13x18 cm. Chcąc drukować zdjęcia A4, papier fotograficzny trzeba umieszczać w podajniku głównym.

    Za to Photosmart 7510 ma inne ciekawe rozwiązanie, które przyda się w warunkach biurowych. Urządzenie może skanować nie tylko pojedyncze kartki A4, ale również całe pliki, które umieszcza się w specjalnym podajniku ADF mieszczącym do 20 kartek. To jeden z wielu dowodów na to, że urządzenie HP lepiej pasuje do biura niż sprzęt Canona.

    Obsługa

    Obraz

    Charakterystyczną cechą wielu urządzeń do druku zdjęć jest panel pozwalający na wydruk fotografii bez udziału komputera. Dzięki portowi USB lub czytnikowi kart zdjęcia można drukować z aparatu lub kart pamięci – za pomocą ekranu i zestawu przycisków wybrać odpowiednie funkcje druku, a następnie uruchomić drukowanie.

    Testowane urządzenia bardzo różnią się pod tym względem. Sprzęt Canona ma ekran o niezbyt dużej przekątnej 3”, a pod nim zestaw sensorów dotykowych, które podświetlają się w zależności od tego, która funkcja jest aktywna. Za pomocą tego panelu można także ustawić wszystkie parametry drukarki, co ułatwia przycisk krzyżowy. Drukarka ma czytnik kart pamięci oraz port USB do podłączenia aparatu lub pamięci USB flash.

    W urządzeniu HP wszystkie funkcje przejął ekran dotykowy o większej przekątnej – 4,3”, a także lepszej rozdzielczości. Niemal wszystkie przyciski wyświetlają się bezpośrednio na ekranie, ułatwia to znacznie obsługę. Poniżej jest czytnik kart, ale brakuje portu USB – drukarka nie pozwoli wydrukować zdjęć np. z pamięci USB flash ani zeskanować do niej dokumentów.

    Jednak większość osób będzie drukować i skanować bezpośrednio z komputera, a nie z panelu urządzenia. W tym zadaniu drukarka Canon wypada znacznie lepiej niż HP. Sterownik jest ładny, intuicyjny, a przy tym daje bardzo duże możliwości np. korygowania barw. Sterownik skanera pozwala modyfikować krzywe, poziomy, usuwać morę, zarysowania, wyostrzać obraz. Sterownik drukarki HP pozwala wybrać tylko podstawowe opcje druku. Wejście w bardziej zaawansowane (np. druk bez obramowania) wymaga otwarcia kolejnego okna, a i tak nie ma w nim takich funkcji, jakie oferuje Canon. Podobnie sterownik TWAIN jest bardzo prosty.

    Porty i funkcje sieciowe

    Obraz

    Obaj producenci wyposażyli swój sprzęt w nowoczesne rozwiązania sieciowe, a punktem wyjścia jest oczywiście zestaw odpowiednich interfejsów. Urządzenia mają port Wi-Fi, który zapewnia łączność z istniejącą siecią bezprzewodową. Sterowniki umożliwiają zarówno obsługę druku, jak i skanowania przez sieć. Wyposażenie drukarki Canona jest jednak lepsze od HP, bo dodatkowo do dyspozycji jest port ethernet i bluetooth.

    Jeśli chodzi o możliwości, obie drukarki potrafią drukować bezpośrednio z internetu, np. z albumów Google Picasa. Można je także łatwo podłączyć do usługi Google Cloud Print, dzięki czemu stają się bardzo uniwersalnymi urządzeniami. Są też darmowe aplikacje na smartfony i tablety: Canon Easy-PhotoPrint i HP ePrint Home&Biz. Pierwsza pozwala na druk w obrębie jednej sieci Wi-Fi, a druga nawet przez internet, po uprzednim zarejestrowaniu drukarki i urządzenia mobilnego w usłudze ePrint.

    HP daje jeszcze inne możliwości: na ekranie urządzenia można uruchamiać aplikacje np. do druku szablonów (kalendarz, lista zadań, papier milimetrowy), masek postaci z kreskówek, kolorowanek dla dzieci, przewodników po wybranych krajach świata, plansz do znanych gier itd. Dodatkowo HP udostępnia usługę eFax, dzięki której można wysyłać i odbierać faksy, nie dysponując nawet połączeniem telefonicznym.

    Jakość druku i skanów

    Pod względem jakości urządzenia wypadają zupełnie inaczej, ale nie ma faworyta. Jeśli chcemy drukować dokumenty na zwykłym papierze, wydruki z HP są lepsze: kolory lepiej nasycone, a krawędzie ostrzejsze.

    Podczas druku zdjęć sytuacja ulega zmianie, ale obu drukarkom przyznaliśmy ocenę bardzo dobrą. W przypadku Canona można mieć zastrzeżenia do lekko czerwonego zabarwienia fotografii, a także mniejszej ostrości. Z drugiej strony, praktycznie nie widać pojedynczych kropel atramentu, a zmierzony błąd odwzorowania barw okazał się mniejszy. Natomiast zdjęcia z drukarki HP są ostrzejsze, mają minimalnie więcej żółtej barwy, co może się podobać (bardziej „opalony” odcień skóry). Na zdjęciach bardziej widać pojedyncze piksele.

    Jeśli chodzi o skanowanie, Canona należy pochwalić za znacznie lepszą ostrość, a HP – za lepsze odwzorowania barw.

    Co wybrać

    Canon to typowe urządzenie fotograficzne: drukuje z komputera, urządzeń mobilnych, USB i karty pamięci, ma dwa podajniki formatu A4. Sterowniki pozwalają na precyzyjne ustawianie parametrów obrazu. Również koszty druku są niższe, choć nasze obliczenia w tym zakresie są jedynie szacunkowe.

    HP to urządzenie raczej biurowe. Drukuje dobre zdjęcia, jednak podajnik ADF, bardzo proste sterowniki czy funkcje faksowania wskazują na to, że lepszym zastosowaniem jest jednak biuro.

    HP Photosmart 7510

    Obraz
    Plusy
    • Dobry ekran (wielkość, rozdzielczość)
    • Podajnik ADF do skanera
    • 2 podajniki papieru (zwykły i fotograficzny)
    • Funkcja ePrint do druku z całego świata
    • Funkcja eFax (przez zewnętrzną usługę)
    • Aplikacje dostępne z ekranu urządzenia
    Minusy
    • Duże wymiary i waga
    • Brak ethernetu i hosta USB (brak możliwości skanowania/druku z USB)
    • Drugi podajnik nie mieści formatu A4
    • Zbyt prosty sterownik drukarki oraz TWAIN
    • Brak jasnego komunikatu o konieczności wymiany tuszu

    Canon Pixma MG6250

    Obraz
    Plusy
    • Spory zestaw portów (USB, Wi-Fi, bluetooth)
    • Automatyczny druk dwustronny
    • Dwa podajniki A4 (zwykły i foto)
    • Podajnik do drukowania na CD i DVD
    • Dotykowy panel drukarki
    • Drukowanie z urządzeń mobilnych
    • Drukowanie z galerii Picasa
    Minusy
    • Duże wymiary i waga
    • Niedotykowy ekran
    • Słaba rozdzielczość ekranu

    Wybrane dla Ciebie