HardwareWydrukuj zdjęcia z wakacji

    Wydrukuj zdjęcia z wakacji

    Drukowanie zdjęć w domowych warunkach daje coraz lepsze efekty. Optymalna jest do tego drukarka atramentowa, ale lepiej się zdecydować na urządzenie wielofunkcyjne. Kosztuje niewiele więcej niż samodzielna drukarka, a jego możliwości są bez porównania większe.

    Wydrukuj zdjęcia z wakacji

    Drukuj oryginalnie

    • Dariusz Skaszewski CIG Country Product Intelligence Consultant CIG Marketing Canon Polska Sp. z o.o.

    Oryginalne materiały eksploatacyjne opłaca się stosować z kilku powodów. Pierwszą kwestią jest dopasowanie atramentu do parametrów głowic drukujących. Gramatura i struktura oryginalnych atramentów oferowanych przez Canona jest dostosowana do określonej przepustowości głowic w naszych urządzeniach.
    Dodatkowo atramenty te mają w swoim składzie domieszki substancji, które konserwują głowice, zwiększając tym samym ich żywotność. W urządzeniach, w których atrament w trakcie drukowania jest odparowywany, niewłaściwy skład chemiczny atramentu alternatywnego może powodować uszkodzenia. Za stosowaniem oryginalnych materiałów przemawia także wydajność – zapewniają one deklarowaną wydajność druku.
    Warto również pamiętać, że wydruki wykonane przy użyciu oryginalnych atramentów i papierów Canon są wodoodporne, natomiast z materiałami alternatywnymi bywa różnie.

    W artykule:

    • Omówienie cech współczesnych urządzeń wielofunkcyjnych
    • Czym się kierować przy zakupie takiego urządzenia
    • Podsumowanie wyników testu 8 drukarek
    • Opisy przetestowanych urządzeń

    Urządzenia wielofunkcyjne to połączenie w jednym skanera i drukarki. W efekcie dostajemy także kserokopiarkę. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w faks. Niemal wszystkie mają port USB do bezpośredniego podłączenia aparatu cyfrowego lub czytnik kart pamięci – oba rozwiązania służą do drukowania zdjęć, bez konieczności włączania komputera. Coraz częściej urządzenia takie są dodatkowo wyposażone w interfejs sieciowy.

    Przewaga urządzeń wielofunkcyjnych

    Moduł skanera jest bardzo dużym atutem urządzeń wielofunkcyjnych i daje im przewagę nad drukarkami. Pozwala na powielanie dokumentów, notatek i fragmentów książek. Jest to ksero wyjątkowe, bo pozwala na kopiowanie w kolorze. Atutem jest także możliwość tworzenia kopii bezpośrednio z panelu urządzenia bez włączania peceta.

    Możliwości współczesnych urządzeń wielofunkcyjnych poszły jeszcze dalej. Teraz zapiszesz kopię na pamięci USB lub karcie pamięci podłączonej do urządzenia. Jeśli sobie zażyczysz, możliwe będzie automatyczne przesłanie zeskanowanego dokumentu do komputera, gdzie zostanie automatycznie przerobiony na odpowiedni format. A dzięki dołączanemu programowi do rozpoznawania tekstu dokument może mieć postać edytowalnego tekstu (np. w formacie MS Word).

    Na tak wyposażonym urządzeniu zeskanujesz także stare, papierowe zdjęcia, które po późniejszej obróbce możesz dołączyć do cyfrowego albumu.

    Kolor ma znaczenie

    Obraz

    Pod względem możliwości drukowania urządzenia wielofunkcyjne niczym się nie różnią od klasycznych drukarek atramentowych. Korzystają z tych samych technologii druku co współczesne atramentówki. Od droższych modeli odróżnia je to, że korzystają z gamy podstawowych kolorów bazowych CMYK, czyli Cyan (niebieskozielony), Magenta (purpurowy), Yellow (żółty) i blacK (czarny). Cztery kolory to rozwiązanie podstawowe i wcale nieidealne do druku zdjęć, ale w zastosowaniach domowych sprawdza się całkiem dobrze.

    Bardzo wiele zależy też od fizycznej rozdzielczości drukarki oraz wielkości pojedynczych kropli atramentu – im są one mniejsze, tym lepiej. Współczesne drukarki doprowadzono do perfekcji. Krople mają objętość 2 pikolitrów (czyli dwóch milionowych części mililitra!).

    W droższych drukarkach fotograficznych stosuje się dodatkowe barwy, które pozwalają na poszerzenie gamutu (przestrzeni barwnej) i jeszcze lepsze odwzorowanie barw. Z drugiej strony zwiększa to koszt uzyskania pojedynczego zdjęcia.

    Głowice i kartridże

    Jedną z bardziej widocznych tendencji w atramentówkach jest odseparowanie głowicy drukującej od samych pojemników z tuszem. Powinno to skutkować obniżeniem kosztów materiałów eksploatacyjnych, bo głowica nie jest elementem kartridża, lecz drukarki. Druga strona medalu jest taka, że w przypadku uszkodzenia głowicy najlepszym wyjściem jest kupno nowej drukarki.

    Obraz

    Większość urządzeń ma też oddzielne kartridże dla każdego koloru, co teoretycznie pozwala zmniejszyć koszty druku. W praktyce bywa różnie, bo po wymianie choćby jednego tuszu drukarka przeprowadza proces czyszczenia głowic, zatem i tak są zużywane wszystkie kolory. Okazuje się więc, że najcześciej niedługo po wymianie jednego tuszu należy wymienić także pozostałe pojemniki.

    Koszty eksploatacji

    Wszystkich urządzeń drukujących dotyczy taka sama zasada: im tańszy sprzęt, tym droższa eksploatacja. Już po niedługim czasie użytkowania taniej drukarki można się przekonać, że w praktyce jest bardzo kosztowna. Cena kompletu nowych tuszów jest zbliżona do ceny samego urządzenia.

    Oczywiście, można sięgnąć po zamienniki, jednak używając ich, tracisz gwarancję na urządzenie. Producenci mają techniczne możliwości sprawdzenia, czy w drukarce był używany tusz oryginalny, czy nie. Poza tym nie zawsze możliwe będzie uzyskanie dobrej jakości druku fotografii. Dlatego zdania co do oryginalnych kartridżów oraz zamienników są bardzo podzielone.

    Oczywiście nie należy zapominać o stosowaniu specjalnych papierów fotograficznych, które umożliwiają uzyskanie dobrej jakości fotografii. Również one nieco podnoszą koszty. Dlatego druk zdjęć nie jest szczególnie tani i opłaca się drukować je w niewielkich ilościach. Duże ilości (dziesiątki, setki) zdjęć lepiej przesłać do fotolabu, który wywoła je po znacznie niższej cenie.

    Zamienniki z marką

    Obraz
    • Rafał Ornowski Dyrektor marki ActiveJet

    Producenci materiałów oryginalnych muszą w cenie tuszów i tonerów uwzględniać, powołując się na najlepszą jakość wydruku, głównie renomowaną markę drukarki. Zależność taka nie zachodzi w przypadku zamienników. Duża ich część, produkowana przez największe zamienne marki, odpowiada jakości wydruku na oryginalnych tuszach czy tonerach. Niezaprzeczalnym atutem markowych zamienników, oprócz wysokiej jakości wydruku, jest również atrakcyjna cena i wysoka wydajność. To argumenty, które od lat przesądzają o powodzeniu produktów marki ActiveJet – lidera rynku i trzykrotnego laureata Jakości Roku (2007, 2008 i 2009). Materiały eksploatacyjne marki ActiveJet w tym roku zostały również po raz kolejny z rzędu docenione w ogólnopolskim programie konsumenckim Laur Klienta.

    Podsumowanie testu

    Prezentujemy wyniki testów ośmiu urządzeń wielofunkcyjnych w cenie od 200 do blisko 400 zł. Zobacz, co oferują te urządzenia mimo niewygórowanych cen.

    Drukowanie

    W czołówce naszego testu znalazły się dwa urządzenia wielofunkcyjne marki Canon, a także HP Photosmart. Pod względem prędkości druku dokumentów canony nie są szybkie, co dotyczy szczególnie druku w trybie draft. Znacznie lepiej radzą sobie jednak z drukiem w trybie najczęściej stosowanym, czyli normalnym.

    Pod względem prędkości druku dokumentów jeszcze lepiej wypada urządzenie HP Photosmart B110. Świetnie spisuje się zarówno w trybie draft, jak i w trybie normalnym. W tej klasyfikacji jest niewątpliwie liderem naszego zestawienia. Bardzo mile nas zaskoczył Lexmark Intuition S505, który pod względem prędkości druku nie odstaje od czołówki.

    Wymienione urządzenia dobrze sobie radzą z drukiem fotografii. Pod względem szybkości najlepiej wypadają oba lexmarki, którym wydrukowanie zdjęcia A4 zajmuje nieco ponad półtorej minuty. Lider tego zestawienia, Canon MP550, na wydrukowanie zdjęcia z fotograficzną jakością potrzebował przeszło 4 minut – to i tak niezły czas, bo najwolniejsze urządzenie potrzebowało blisko 20 minut.

    Skanowanie i kopiowanie

    Obraz

    Wszystkie urządzenia wykorzystują skanery typu CIS (Contact Image Sensor). W zastosowaniach domowo-biurowych spisują się one całkiem dobrze, nieźle radzą sobie nawet ze skanowaniem zdjęć. Generalnie pod względem jakości skanery we wszystkich przetestowanych urządzeniach prezentowały bardzo zbliżony poziom. Przy wierności odwzorowania barw czy ogólnej jakości skanów najlepiej wypadły skanery zastosowane w obu lexmarkach, a także drukarce Epson Stylus SX125. Skaner z urządzenia HP też pracował poprawnie, choć jego minusem jest mała realna rozdzielczość. Objawia się ona w postaci np. nieostrych detali na skanach.

    Jeśli chodzi o prędkość kopiowania, dobrze zaprezentowały się urządzenia z trzech pierwszych miejsc oraz Lexmark Interpret S405. Dokumenty monochromatyczne najszybciej kopiowały się na urządzeniu Canon Pixma MX340 i zajmowało to zaledwie 12 sekund. Przy dokumentach kolorowych czas oczekiwania na kopię w najszybszym modelu (HP Photosmart B110) wyniósł tylko 25 sekund.

    Wyposażenie

    Bardzo popularnym dodatkiem okazuje się interfejs Wi-Fi lub LAN, dzięki któremu w łatwy sposób można udostępnić drukarkę innym użytkownikom domowej sieci. Co ciekawe, aż siedem urządzeń wyposażono w interfejs sieciowy. Nie ma go tylko w najprostszym urządzeniu Epson Stylus SX125.

    Część testowanych urządzeń zawiera typowo biurowe dodatki, np. moduł faksu. Ma go Canon Pixma MX340, Brother MFC-295CN i Lexmark Interpret S405. Te trzy modele dodatkowo są wyposażone w automatyczny podajnik dokumentów dla skanera (ADF). Dzięki niemu możliwe jest skanowanie wielu arkuszy bez udziału użytkownika.

    Łatwość obsługi

    Obraz

    Widać, że producenci dążą do możliwie największego uproszczenia sterowania urządzeniami wielofunkcyjnymi, bez rezygnowania z wielu przydatnych funkcji. Dzięki temu sterowanie z poziomu panelu urządzenia we wszystkich testowanych egzemplarzach jest stosunkowo łatwe, nawet dla niedoświadczonych użytkowników. Efekt jest taki, że bez włączania komputera można nie tylko kopiować dokumenty, ale także drukować zdjęcia z kart pamięci lub aparatu, a także zapisywać skany na pamięci flash.

    Rozmieszczenie przycisków jest z reguły bardzo intuicyjne, a przy poruszaniu się po funkcjach urządzenia bardzo często wspomagają komunikaty na wyświetlaczu LCD. Oczywiście znacznie lepiej sprawują się tutaj urządzenia z dużym, kolorowym ekranem. Dzięki niemu łatwiej jest drukować zdjęcia.

    Koszty eksploatacji

    Z przeprowadzonych przez nas wyliczeń wynika, że najtańszym urządzeniem w eksploatacji jest Canon Pixma MP550. Po części jest to wynikiem zastosowania dodatkowego czarnego tuszu o dużej pojemności. Koszt czarno-białej strony dokumentu to ok. 15 groszy, podczas gdy w niektórych urządzeniach jest on dwukrotnie wyższy. Niestety, zdjęcia nie są tanie, to koszt rzędu 1,30 zł za fotografię o wymiarach 10x15 cm. Nieco droższe w eksploatacji są urządzenia HP Photosmart B110 oraz Brother MFC-295CN. Najdrożej z kolei wypadły obydwa urządzenia Lexmarka.

    Warto zaznaczyć, że szacunkowe wyliczenia dotyczą domyślnych materiałów. Poza nimi sprzedawane są także tusze rozszerzone, znacznie redukujące koszty druku.

    Cechy dobrego, atramentowego urządzenia wielofunkcyjnego

    Obraz
    • ROZDZIELCZOŚĆ DRUKARKI I WIELKOŚĆ KROPLI Jeśli zamierzasz drukować zdjęcia, szukaj urządzenia cechującego się dużą rozdzielczością druku (min. 1200x1200 dpi) i możliwie małymi kroplami tuszu (maks. 5 pikolitrów). Dzięki temu zdjęcia będą prawie takie jak z fotolabu.
    • DUŻA PRĘDKOŚĆ Dotyczy to prędkości druku i skanowania, które z kolei wpływają na prędkość kopiowania dokumentów. Im wartości wyższe, tym krócej będziesz oczekiwał na wydruk lub kopię.
    • KOSZTY EKSPLOATACJI Ceny materiałów eksploatacyjnych do urządzenia powinny być jak najniższe, a dodatkowo powinny być dostępne tusze o zwiększonej pojemności, które zwykle są tańsze w przeliczeniu na stronę. Jeśli planujesz drukować zdjęcia, przyjrzyj się cenom papierów fotograficznych.
    • ŁATWA OBSŁUGA BEZ UDZIAŁU KOMPUTERA Urządzenie wielofunkcyjne musi mieć na tyle rozbudowany i wygodny panel, by z jego poziomu możliwe było zrealizowanie wielu zadań bez potrzeby uruchamiania komputera.
    • DRUK BEZ KOMPUTERA W urządzeniach przeznaczonych do domu, a szczególnie do druku zdjęć, istotny może być kolorowy ekran LCD, zintegrowany czytnik kart pamięci i port USB do podłączenia aparatu. Rozwiązania te pozwalają łatwo wydrukować fotografie bez włączania komputera.
    • FUNKCJE BIUROWE Jeśli zamierzasz wykorzystywać drukarkę do pracy, mogą ci się przydać inne elementy wyposażenia i funkcje. To m.in. moduł faksu, moduł automatycznego druku dwustronnego, a także automatyczny podajnik dokumentów do skanera.

    Koszty zakupu oraz późniejszej eksploatacji wybranych urządzeń

    Jeśli zamierzasz dużo drukować, istotnym parametrem przy wyborze drukarki jest koszt druku. Producenci oszacowali, że urządzenie w domowych warunkach jest użytkowane przez okres około trzech lat. Przy druku lub kopiowaniu 100 stron miesięcznie (dokumenty kolorowe) i korzystaniu tylko z oryginalnych tuszów różnice w wydatkach będą kolosalne. Nawet jeśli doliczy się cenę urządzenia, po takim okresie używania dobrze dobrany, droższy w zakupie model okaże się znacznie tańszy w eksploatacji. Pokazujemy to na przykładzie trzech przetestowanych urządzeń.

    Po trzech latach intensywnego użytkowania HP Photosmart B110 wydamy (bez kosztów papieru) około 2275 zł. W przypadku Canona MP550 koszty będą mniejsze o ok. 400 zł. Natomiast najtańszy Epson Stylus SX125 będzie realnie najdroższą drukarką, bo jego eksploatacja będzie kosztowała łącznie niemal 3000 zł.

    W wyliczeniach wzięliśmy pod uwagę tylko tusze podstawowe (nie uwzględniliśmy powiększonych) oraz modelowe zużycie tuszu bez uwzględnienia strat na czyszczenie dysz.

    1. miejsce - Canon Pixma MP550

    Obraz

    Model ten to połączenie udanej drukarki Pixma iP4700 z dobrym skanerem. Wysoka jakość druku widoczna jest zwłaszcza na zdjęciach, które pozbawione są ziarnistości, cechują się dobrym odwzorowaniem kolorów i niskim szumem. Szkoda jednak, że model ten ma tak powolny tryb draft.

    Plusy
    • Dwa podajniki papieru
    • Świetna jakość druku
    • Niskie koszty druku
    Minusy
    • Brak interfejsu Wi-Fi
    • Słaba wydajność druku w trybie szybkim

    2. miejsce - HP Photosmart B110

    Obraz

    Urządzenie ma dobre parametry druku oraz kopiowania, a także zapewnia wysoką jakość druku. Jest też całkiem nieźle wyposażone. Nie jest jednak pozbawione kilku niedociągnięć, np. nie ma osobnych tac podajnika i odbiornika, kuleje też program do zarządzania funkcjami skanera.

    Plusy
    • Dobre wyposażenie
    • Niskie koszty druku
    • Druk z internetu
    Minusy
    • Słabej jakości skaner
    • Kosztowny druk zdjęć
    • Częste czyszczenie dysz

    3. miejsce - Canon Pixma MX340

    Obraz

    Podstawowe atuty modelu to dobra wydajność druku oraz wysoka jakość otrzymywanych wydruków i kopii. Dodatkowo uwagę przykuwa bogate wyposażenie oraz nietypowe rozwiązania, np. wolno opadająca górna pokrywa mechanizmu drukującego, drugim jest automatyczne otwieranie tacy odbiornika.

    Plusy
    • Bogate wyposażenie
    • Podajnik ADF
    • Szablony druku
    Minusy
    • Częste czyszczenie dysz
    • Wolny druk draft
    • Zintegrowane tusze

    4. miejsce - Lexmark Intuition S505

    Obraz

    Urządzenie wielofunkcyjne przeznaczone do zastosowań domowych. Jego atuty to dobre prędkości druku, przyzwoita jakość wydruków, bogate wyposażenie. Jest jedynym z testowanych urządzeń wyposażonym w moduł automatycznego druku dwustronnego. Niestety, cechuje się wysokimi kosztami druku.

    Plusy
    • Dupleks w standardzie
    • Duża uniwersalność
    • Wygoda obsługi
    Minusy
    • Wysokie koszty druku
    • Zbyt mocno uproszczony interfejs skanera

    5. miejsce - Brother MFC-295CN

    Obraz

    Urządzenie opracowane z myślą o zastosowaniach biurowych. Ma bogate wyposażenie (automatyczny podajnik skanera, faks, port LAN, czytnik kart pamięci) oraz duże możliwości. Niestety, nie należy do demonów prędkości. Dobrze sobie radzi z drukiem dokumentów i zdjęć, choć widać na nich niewielkie ziarno.

    Plusy
    • Bogate wyposażenie
    • Przystępne koszty druku
    • Kompaktowe wymiary
    Minusy
    • Niska prędkość druku
    • Trochę zbyt mały wyświetlacz

    6. miejsce - Epson Stylus SX425W

    Obraz

    Jedno z tańszych urządzeń naszego zestawienia, bardzo dobrze się sprawdzające w drukowaniu zdjęć. Ma np. kolorowy ekran LCD, a jakość wydrukowanych fotografii jest bardzo dobra. Jak większość testowanych urządzeń ma też port Wi-Fi. Pod względem kosztów eksploatacji drukarka jest raczej przeciętna.

    Plusy
    • Kolorowy ekran
    • Wysoka jakość zdjęć
    • Dobre sterowniki
    Minusy
    • Przeciętny skaner
    • Wolny druk PDF-ów

    7. miejsce - Lexmark Interpret S405

    Obraz

    Urządzenie jest swojego rodzaju ciekawostką. Pod względem wyposażenia i możliwości nie odstaje od czołówki naszego zestawienia, ale wysokie koszty eksploatacji pociągnęły jej noty ostro w dół. Można jednak zastosować kartridże o powiększonej pojemności, dzięki czemu koszty druku będą niższe.

    Plusy
    • Bogate wyposażenie
    • Dobra prędkość i jakość druku
    Minusy
    • Wysokie koszty eksploatacji
    • Zbyt mocno uproszczony interfejs skanera

    8. miejsce - Epson Stylus SX125

    Obraz

    Zadowalające rozwiązanie dla osób drukujących naprawdę wyjątkowo rzadko. Drukarka jest tania, ale koszty eksploatacji są bardzo wysokie i nie pozwalają na jej intensywne stosowanie. Ponadto, ze względu na małą liczbę dysz, jest bardzo wolna. Na druk zdjęcia formatu A4 trzeba czekać blisko 20 minut.

    Plusy
    • Atrakcyjna cena zakupu
    • Odwzorowanie kolorów
    • OCR w pakiecie
    Minusy
    • Prędkość druku
    • Wysokie koszty druku
    • Skromne wyposażenie

    Wybrane dla Ciebie