Wykorzystaj sieć
Z prostego routera Wi-Fi można wydobyć znacznie więcej niż tylko standardowe funkcje, zwłaszcza w zakresie pracy poza domem i współpracy z urządzeniami mobilnymi. Prezentujemy te możliwości na przykładzie popularnych routerów TP-Link.
Jak się zalogować do routera
Router konfiguruje się przez przeglądarkę internetową, ale zanim zaczniesz to robić, musisz sprawdzić, jaki jest jego adres.
Krok 1
Na komputerze podłączonym do sieci kliknij prawym klawiszem myszy ikonę połączenia sieciowego, a następnie wybierz:
Krok 2
W lewej części otwartego okna kliknij Zmień ustawienia karty sieciowej. W ten sposób uzyskujesz dostęp do listy kart sieciowych – widzisz, które są aktywne, a które nie.
Krok 3
W kolejnym oknie kliknij prawym klawiszem myszy na ikonie aktywnego połączenia (LAN lub Wi-Fi) i z menu wybierz Stan.
Krok 4
W oknie Stan: Połączenie sieci bezprzewodowej kliknij przycisk Szczegóły. Sprawdź parametr Brama domyślna IPv4. To jest właśnie aktualny adres twojego routera.
Krok 5
Otwórz przeglądarkę internetową, w pasku adresu wpisz adres IP routera i naciśnij klawisz [Enter]. Pojawi się okno logowania – domyślna nazwa użytkownika oraz hasło zwykle brzmi admin. Po zalogowaniu możesz zmieniać parametry sieci.
Rezerwacja adresów IP
Podstawą do uruchomienia wielu usług sieciowych jest to, by konkretne urządzenie w domowej sieci miało zawsze ten sam adres IP. Może to być np. użyteczne urządzenie w postaci dysku NAS (test znajdziesz w PC Formacie 2/2013 lub pod adresem www.pcformat.pl/Trzymaj--pliki-w-sieci,a,2986). Możliwości jest kilka, z czego najlepszym rozwiązaniem jest tzw. rezerwacja adresów IP. Router sam dba o to, by urządzenie rozpoznawane po adresie MAC otrzymało z serwera DHCP zawsze ten sam adres IP.
Krok 1
Przejdź do sekcji DHCP, następnie do DHCP Settings. Serwer DHCP powinien być włączony Enable. W polach Start IP Address i End IP Address ustawia się zakres, z jakiego są przydzielane adresy IP poszczególnym urządzeniom sieciowym. Jeśli chcesz, możesz zmienić ten zakres (od 192.168.1.2 do 192.168.1.254).
Krok 2
Kliknij DHCP Clients List. Zobaczysz listę urządzeń (komputerów, smartfonów, dysków, drukarek itd.) podłączonych do sieci. Każde z nich ma swój niezmienny adres MAC, a także adres IP przydzielony automatycznie przez router. Zaznacz adres MAC urządzenia, któremu chcesz nadać określony adres IP. Następnie skopiuj go do schowka (np. skrótem [Ctrl]+[C]).
Krok 3
Przejdź teraz do sekcji Address Reservation, a następnie kliknij Add New. W polu MAC Address wklej skrótem klawiszowym [Ctrl]+[V] skopiowany wcześniej adres MAC urządzenia, a w polu Reserved IP Address wpisz adres IP, jaki ma ono zawsze otrzymać. Adres musi być z zakresu pracy serwera DHCP (patrz krok 1). Kliknij przycisk Save.
Krok 4
Uruchom ponownie swój dysk sieciowy (albo inne urządzenie, którego dotyczyła konfiguracja). Od tej pory będzie miał on zawsze ten sam adres IP – niezależnie od tego, czy przywrócisz mu ustawienia domyślne, zaktualizujesz firmware itd.
Usługa dynamicznego DNS-u
Przeszkodą w dostępie do domowej sieci są zmienne adresy IP. Jeśli dotyczy to adresu w ramach sieci LAN, można sobie z tym poradzić (patrz warsztat „Rezerwacja adresów IP”). Ale jeśli codziennie zmienia się publiczny adres IP sieci (co jest często wymuszane przez operatora), trudno ją „odszukać” w internecie. Rozwiązaniem jest wykupienie stałego adresu IP, a nawet domeny, ale wiąże się to z opłatami. Jest na to sposób – dynamiczna usługa DNS. Dzięki niej twoja sieć zawsze jest dostępna pod tą samą nazwą, nawet po zmianie adresu IP, bo router wysyła do serwera DNS informacje o zmianach własnego, publicznego adresu IP.
Krok 1
Najpierw musisz zarejestrować się w usłudze – proponujemy skorzystanie z NoIP, która pozwala korzystać bezpłatnie z trzech domen. Przejdź zatem pod adres www.noip.com i kliknij zakładkę Sign Up.
Krok 2
Podczas rejestracji musisz podać nazwę swojego konta, hasło, adres e-mailowy, na który otrzymasz potwierdzenie rejestracji, a w polu Hostname także nazwę dla swojej sieci. Przejdź na dół strony i kliknij przycisk Sign Up. Po chwili otrzymasz e-mail z linkiem aktywacyjnym – kliknij go, by aktywować konto.
Krok 3
Teraz w programie konfiguracyjnym routera musisz wpisać dane, które podałeś przy rejestracji w usłudze NoIP. Zatem przejdź do sekcji Dynamic DNS, wybierz z listy usługę No-IP i wpisz potrzebne dane. Zaznacz Enable DDNS i kliknij Login. Jeśli logowanie się powiedzie, kliknij Save. Od tej pory twoja domowa sieć będzie dostępna zawsze pod jedną nazwą, w naszym przykładzie pcf.no-ip.biz.
Przekierowywanie portów
Urządzenia sieciowe są przeznaczone do pracy w sieci domowej, ale również dostosowane do potrzeb użytkowników mobilnych, którzy korzystają z własnych zasobów w szkole, pracy czy na wakacjach. Zatem pełne wykorzystanie funkcji drukarki sieciowej czy dysku NAS jest możliwe dopiero po udostępnieniu tych urządzeń w internecie. W routerach służy do tego kilka funkcji. Najbardziej automatyczną i bezproblemową jest UPnP . Ręczne przekierowywanie portów jest starszym rozwiązaniem, ale wciąż może się przydać.
Krok 1
W interfejsie konfiguracyjnym routera przejdź do sekcji Forwarding, a następnie UPnP. Upewnij się, że opcja Current UPnP Status jest ustawiona na Enabled. Pozwoli to urządzeniom i programom zgodnym z tym standardem samodzielnie otwierać, zamykać czy przekierowywać porty zgodnie z potrzebami.
Krok 2
Możesz również ręcznie przekierować dowolne urządzenie (a w zasadzie jego adres IP), by było „widoczne” w internecie. Przejdź do ustawień Virtual Servers, a następnie kliknij Add New, by dodać nowe przekierowanie.
Krok 3
W polach wpisz lub wybierz odpowiednie parametry. W szczególności musisz wskazać Service Port, np. dla protokołu HTTP wykorzystywanego w różnych usługach jest to port 80, a także IP Address, czyli ustawiony wcześniej adres swojego urządzenia (np. dysku sieciowego). Najpopularniejsze ustawienia możesz również wybrać z listy Common Service Port. Kliknij przycisk Save.
Od tej pory każde wejście z internetu do twojej domowej sieci (na określony port) będzie kierowane na urządzenie o wskazanym adresie IP. W ten sposób łatwo zyskasz dostęp do swoich danych. Trzeba jedynie pamiętać, by urządzenie było zabezpieczone hasłem, a jeśli jest to komputer z dowolnym systemem, musi mieć zainstalowane wszystkie aktualizacje. W przeciwnym wypadku twoja domowa sieć stanie się łatwym łupem dla hakerów.
Sprawiedliwy podział łącza
Przy rosnącej liczbie urządzeń podłączonych do domowej sieci mogą pojawiać się konflikty między nimi, a przez to nawet ich użytkownikami. Jeden komputer może łatwo zająć całe łącze, np. podczas ściągania pliku z sieci BitTorrent czy filmu Full HD z YouTube. Część routerów pozwala rozwiązać ten problem przez przypisanie priorytetów dla poszczególnych komputerów i usług. Routery TP-Link umożliwiają proste określenie minimalnej i maksymalnej szerokości pasma dla danego komputera.
Krok 1
W interfejsie konfiguracyjnym routera przejdź do sekcji Bandwidth, następnie Control Settings. Zaznacz Enable Bandwidth i wybierz opcję ADSL (dla routera podłączonego do linii telefonicznej) lub Other dla pozostałych połączeń. W polach poniżej wpisz teoretyczną przepustowość łącza dla ruchu wychodzącego i przychodzącego (w naszym przykładzie zakładamy 1 oraz 10 Mb/s). Kliknij Save.
Krok 2
Przejdź do sekcji Rules List i dodaj nową regułę, klikając Add New. W regule wpisz na przykład takie wartości jak na poniższym screenie. Oznaczają one, że reguła dotyczy komputera o adresie 192.168.1.2, wszystkich portów sieciowych (1–65536) i wszystkich protokołów. Dla tego komputera (lub innego urządzenia) zostanie zagwarantowane minimalne pasmo dla ruchu wychodzącego 128 Kb/s, a dla przychodzącego – 1 Mb/s. To minimum, które wystarczy do korzystania z internetu. Ponadto nie będzie on mógł zająć więcej niż 512 Kb/s podczas wysyłania danych oraz 4 Mb/s podczas pobierania danych (wystarczy np. do oglądania filmów HD prosto z sieci).
Krok 3
Dla niektórych urządzeń sieciowych może to być mało. Na przykład, jeśli masz dysk sieciowy, z którego udostępniasz dane w internecie (zdjęcia, filmy, stronę WWW itd.), warto mu zagwarantować szersze pasmo dla ruchu wychodzącego. W takim wypadku w polach Egress Bandwitdh wpisz wyższe wartości. Kliknij Save, by zapisać zmiany.
USB w routerze
Dobre routery mają przynajmniej jeden port USB, który bardzo poszerza zakres zastosowań urządzenia. Przede wszystkim do udostępniania danych w sieci nie trzeba mieć dysku sieciowego, wystarczy dysk USB podłączony bezpośrednio do routera. Do niektórych modeli można także podłączyć drukarkę lub urządzenie wielofunkcyjne, by mogli korzystać z niego wszyscy domownicy. O możliwościach wykorzystania portów USB w routerach różnych firm pisaliśmy w PC Formacie 4/2012 – artykuł znajdziesz pod adresem www.pcformat.pl/USB-w-routerze,a,2397.