HardwareWymień modem na router

    Wymień modem na router

    Jeśli masz jeden komputer podłączony do internetu, wystarczy ci modem USB. Jednak w celu korzystania z sieci za pomocą kilku urządzeń musisz zastosować router. Podpowiadamy, jaki model kupić i jak go podłączyć.

    Wymień modem na router

    Z jednego łącza szerokopasmowego o szybkości kilku, a w niektórych przypadkach nawet kilkudziesięciu Mb/s, z powodzeniem może korzystać kilka urządzeń naraz. Zatem podział takiego łącza za pomocą routera jest jak najbardziej wskazany. Nie musi to być router od operatora telekomunikacyjnego. Lepiej będzie, jeśli sam dokonasz wyboru urządzenia i sam będziesz nim zarządzać. Pozwoli to osiągnąć maksymalną przepustowość sieci i wykorzystać wszystkie jej możliwości.

    Korzyści z routera

    Router najczęściej kupuje się wtedy, gdy trzeba rozdzielić łącze internetowe na kilka komputerów. Jednak nie jest to jedyna korzyść z jego posiadania.

    • Internet na każdym urządzeniu Do routera można podłączyć kablem kilka komputerów, a bezprzewodowo nawet kilkanaście urządzeń. Na przykład, zakupiony smartfon możesz podłączyć do Wi-Fi, by nie płacić za pobieranie danych przez sieć 3G, albo telewizor w celu aktualizacji oprogramowania. Możliwości są praktycznie nieograniczone.
    • Mniej kabli w domu Łączność bezprzewodowa eliminuje kable, ale też umożliwia podłączanie do sieci urządzeń, które w ogóle nie mają portu LAN (smartfon, tablet).
    • Nie trzeba instalować sterowników Modem USB podłączany do komputera wymaga sterowników, a z modemami 3G dodatkowo instaluje się oprogramowanie do zestawiania połączeń. Gdy wykorzystasz router, nie potrzebujesz żadnych sterowników ani programów.
    • Bezpieczeństwo Komputer podłączony bezpośrednio do internetu ma adres IP „widoczny” z sieci publicznej, przez co jest bezpośrednio wystawiony na różnego rodzaju ataki. Komputer podłączony za pośrednictwem routera jest znacznie bezpieczniejszy, bo nie widać jego adresu. Dodatkowo niemal każdy router ma wbudowaną stanową zaporę ogniową i inne zabezpieczenia.

    Jak dopasować router do łącza oraz własnych potrzeb

    Sprzęt sieciowy jest obecnie tak tani i wydajny, jak nigdy dotąd. Głównym zmartwieniem użytkownika jest zestaw interfejsów oraz funkcji, jakie musi mieć router.

    Porty WAN

    W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na to, do jakiego łącza internetowego będzie podłączony router.

    Krok 1

    Jeśli do tej pory korzystałeś z internetu doprowadzonego przez kabel telefoniczny i łącze ADSL (Neostrada itp.), musisz kupić router, który ma port WAN w postaci telefonicznego gniazdka RJ-11 (1). Przykładem jest Linksys X2000 (ok. 250 zł) firmy Cisco.

    Krok 2

    Użytkownicy łączy typu ethernet (mają je np. modemy telewizji kablowych) powinni kupić jakikolwiek router bezprzewodowy w standardzie 802.11n (przynajmniej 300 Mb/s), ze złączem WAN w postaci portu RJ-45. Może to być np. Linksys E900 (około 150 zł), ale wspomniany wcześniej model X2000 również w tej sytuacji będzie odpowiedni, bo do podłączenia internetu zamiast gniazda RJ-11 można wykorzystać RJ-45 (2).

    Zaawansowane funkcje

    Wymienione urządzenia wystarczają do komunikacji przewodowej i bezprzewodowej, ale nie mają pełnego zestawu możliwości. Warto wiedzieć, na co pozwala droższy sprzęt.

    Krok 1

    Aby osiągnąć lepszą przepustowość sieci LAN, zamiast portów fast ethernet router powinien mieć gigabit ethernet. Jeśli ci na tym zależy, zamiast modelu X2000 (dla łączy ADSL) kup Linksys X3000, a zamiast E900 – Linksys E2000 (lub wyższy).

    Krok 2

    Realna szybkość przesyłania danych przez Wi-Fi to około 10 MB/s (80 Mb/s). Jeśli to za mało, można zastosować sprzęt pracujący w wyższym pasmie częstotliwości (5 GHz), np. Linksys E2000, jednocześnie na obu pasmach 2,4/5 GHz (np. E2500), a nawet na obu pasmach z podwyższoną wydajnością (450+450 Mb/s, np. EA4500). Niestety, dla posiadaczy łączy ADSL nie ma aż tak dobrych routerów, bo te z wbudowanymi modemami pracują tylko w pasmie 2,4 GHz, w trybie 300 Mb/s.

    Krok 3

    Dodatkowe możliwości daje port USB. W przypadku Linksysa pozwala on na utworzenie serwera plików, serwera mediów strumieniowych (DLNA), udostępniania plików przez FTP. Funkcje z tym związane znajdują się w sekcji Storage. Port USB mają też nieco droższe modele: X3000 dla łączy ADSL albo E3200 dla łączy ethernet (kablówki, sieci osiedlowe).

    Obraz

    Krok 4

    Wybrane modele routerów pozwalają wykorzystać specjalne wersje Linuksa zamiast firmware’u dostarczonego przez producenta. Wspomniane X2000 i E900 takiej możliwości nie dają, ale np. model E2000 (i wyższe) jest zgodny z popularną dystrybucją DD-WRT. Dla większości użytkowników najlepszym wyborem z oferty Cisco będzie urządzenie Linksys E3200, które można kupić za około 300 zł.

    Obraz

    Zamiana modemu na router

    Po wyborze odpowiedniego routera czas przystąpić do jego podłączenia. W naszym przykładzie wykorzystamy router Linksys X2000 firmy Cisco z modemem ADSL.

    Połączenie komputera i routera

    Linksys dołącza do swoich routerów oprogramowanie Cisco Connect, ale zamiast niego można też użyć wbudowanych funkcji Windows 7.

    Krok 1

    Odłącz modem od portu USB komputera. Nie musisz usuwać starego połączenia sieciowego – może się jeszcze przydać.

    Krok 2

    Podłącz do routera kabel WAN (ethernet lub linię telefoniczną). Włącz zasilanie.

    Krok 3

    Podłącz komputer do routera. Najprościej to zrobić za pomocą kabla LAN, ale można też przez Wi-Fi. W tym ostatnim przypadku kliknij ikonę połączenia sieciowego (w zasobniku systemowym), nazwę sieci, a następnie Połącz.

    Obraz

    Krok 4

    Ponieważ nowa sieć Wi-Fi nie jest zabezpieczona, pojawi się okno Czy chcesz skonfigurować swoją sieć? Kliknij OK.

    Obraz

    Krok 5

    W kolejnym oknie – Skonfiguruj sieć – musisz podać numer PIN routera. Numer ten znajdziesz na spodzie jego obudowy. Kliknij przycisk Dalej.

    Obraz

    Krok 6

    Wpisz nazwę dla swojej sieci Wi-Fi. Sieć zostanie zabezpieczona w najlepszy możliwy sposób – w naszym przykładzie za pomocą szyfrowania WPA2-Personal. Kliknij Dalej.

    Krok 7

    Po chwili sieć zostanie automatycznie zabezpieczona za pomocą automatycznie wygenerowanego hasła, które będzie wyświetlone przez kreator. Zapisz je (przyda się podczas podłączania kolejnych urządzeń) i kliknij Zamknij.

    Krok 8

    Na koniec musisz wybrać lokalizację sieci. Jeśli użytkujesz router w domu, kliknij Sieć domowa. System zaproponuje utworzenie grupy domowej. Na razie nie będziemy się tym zajmować, zatem kliknij Anuluj.

    Obraz

    Dodatkowe ustawienia ADSL

    Sieć bezprzewodowa jest skonfigurowana i zabezpieczona, ale w przypadku usług bazujących na liniach telefonicznych (Neostrada itp.) trzeba zwykle podać nazwę użytkownika oraz hasło, by router mógł się poprawnie połączyć z siecią.

    Krok 1

    W Windows kliknij Start. W polu wyszukiwania wpisz cmd i zatwierdź klawiszem [Enter].

    Krok 2

    W linii poleceń wpisz ipconfig i zatwierdź klawiszem [Enter]. Zapamiętaj adres IP, jaki pojawi się w linii Brama domyślna. Otwórz okno przeglądarki. W pasku adresowym wpisz ten adres. Naciśnij [Enter].

    Obraz

    Krok 3

    Gdy pojawi się okno logowania, wpisz nazwę użytkownika oraz hasło. W przypadku Linksysa oba mają postać admin.

    Krok 4

    Pojawi się interfejs konfiguracyjny routera, a w nim najważniejsza sekcja z ustawieniami sieci. W odpowiednich polach ustaw następujące parametry: typ połączenia internetowego ustaw na RFC 2364 PPPoA, multipleksowanie zmień na VC, parametry VPI i VCI ustaw odpowiednio na 0 i 35. Następnie w polach Nazwa użytkownika i Hasło wpisz dane uzyskane od operatora.

    Obraz

    Krok 5

    Przejdź na dół strony i kliknij przycisk Zapisz ustawienia. Router powinien połączyć się z internetem, a w razie problemów można go zrestartować, klikając Ponowne uruchamianie. Wymiana sprzętu została zakończona.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie