Zabezpiecz swoje dane
Awaria dysku i utrata danych najczęściej zdarza się w najmniej odpowiednim momencie. W najlepszym razie tracisz jedynie czas na powtórne instalowanie i konfigurowanie według własnych potrzeb systemu i aplikacji, z których korzystałeś przed awarią.
Niektóre dane, np. zdjęcia, muzyka, ważne dokumenty, przechowywane na uszkodzonym niezabezpieczonym dysku, możesz utracić bezpowrotnie. Warto więc regularnie wykonywać kopię bezpieczeństwa istotnych dla nas plików.
Na naszym DVD znajdziesz przydatny zestaw narzędzi, a poniżej poradnik, jak za pomocą jednego z nich zabezpieczyć wszystkie dane na komputerze. Pełne wersje programów firmy Paragon Software są dostępne w wersjach: 32-bitowej oraz 64-bitowej. Użytkownicy 64-bitowych wersji Windows (Vista i Windows 7) powinni korzystać ze zoptymalizowanych dla ich systemów wersji 64-bitowych oprogramowania. Posługiwanie się aplikacjami jest identyczne bez względu na to, czy korzystasz z wersji 32-bitowej, czy 64-bitowej.
Zalecamy, byś zawsze wykonał kopię zapasową swoich danych, zanim zaczniesz zmieniać ważne ustawienia sprzętu (np. zmiana rozmiaru partycji) lub systemu.
Rejestracja programów firmy Paragon Software
Każdy z programów firmy Paragon Software zamieszczony na naszym DVD trzeba zarejestrować. Jeżeli się nie zarejestrujesz, nie otrzymasz klucza uprawniającego do korzystania z pełnej wersji danej aplikacji. Proces rejestracji jest wspólny dla opublikowanych przez nas programów Paragon System Backup 2010 PC Format Edition, Paragon Disk Wiper 2010 PC Format Edition, Paragon Partition Manager 2010 PC Format Edition oraz Paragon Total Defrag 2010 PC Format Edition.
Krok 1
Po zakończeniu pierwszej fazy instalacji zobaczysz na ekranie okno z informacją o konieczności rejestracji. Kliknij przycisk Registration.
Krok 2
Uruchomi się domyślna w systemie przeglądarka WWW i zostanie do niej wczytana strona producenta zawierająca formularz rejestracyjny. W formularzu należy podać kolejno: imię, nazwisko, adres elektroniczny, kraj oraz język. Ten ostatni najlepiej pozostawić bez zmian (domyślnie wybierany jest angielski, wersji polskiej niestety brak). Jedyną informacją, która musi być prawdziwa, jest adres e-mailowy, ponieważ na podaną skrzynkę otrzymasz kod uaktywniający pełną wersję danego programu. Po wypełnieniu formularza wyślij go, klikając przycisk SUBMIT. Uwaga! W formularzu należy podawać wyłącznie znaki alfabetu łacińskiego (bez polskich znaków diakrytycznych).
Krok 3
Na kolejnej stronie, która zostanie wyświetlona w przeglądarce, otrzymasz komunikat informujący, że w ciągu najbliższych 15 minut od momentu wysłania formularza znajdziesz w skrzynce pocztowej, której adres podałeś w formularzu, e-mail od producenta z kluczem licencyjnym.
Krok 4
Odbierz pocztę. Powinieneś otrzymać od producenta e-mail, w którego treści znajdują się: klucz produktu do wybranego programu Product Key, numer seryjny Serial number oraz twój login i hasło do działu pomocy technicznej producenta. Pamiętaj, że wielkość liter w przesłanych hasłach i numerach oraz kluczach ma znaczenie.
Backup systemu programem Paragon System Backup 2010
Na płycie DVD dołączonej do naszego magazynu zamieściliśmy zestaw narzędzi firmy Paragon Software. Do wykonania backupu całego systemu operacyjnego z zainstalowanymi w nim aplikacjami oraz plikami użytkownika posłużymy się jednym z programów firmy Paragon – System Backup 2010.
Krok 1
Uruchom instalację programu Paragon System Backup 2010 za pośrednictwem menu naszej płyty DVD. Pojawi się okno dialogowe: Welcome to Paragon System Backup Kliknij przycisk Accept.
Krok 2
Zanim proces instalacji się rozpocznie, na ekranie pojawi się kolejne okno, w którym musisz się zarejestrować w elektronicznym systemie firmy Paragon Software. Jest to warunek konieczny, by móc korzystać z pełnej wersji aplikacji. Ponieważ rejestracja pełnych wersji programów firmy Paragon, które zamieściliśmy na naszym DVD, przebiega niemal identycznie dla każdego narzędzia, przedstawiamy ją oddzielnie w ramce pt. „Rejestracja programów firmy Paragon Software”. Pamiętaj, bez rejestracji programy nie uruchomią się w pełnej wersji.
Krok 3
Po zarejestrowaniu się w serwisie producenta i otrzymaniu klucza produktu oraz numeru seryjnego kliknij przycisk: System Backup 2010 PC Format Edidtion a następnie przycisk: Paragon System Backup 2010 PC Format Edition.
Krok 4
Uruchomi się standardowy kreator instalacji, w którym po prostu potwierdzaj kolejne etapy instalacji przyciskiem Next. Gdy dotrzesz do etapu o nazwie: Registration wpisz w polu Product Key otrzymany w procesie rejestracji klucz produktu, a w polach Serial Number numer seryjny programu. Zatwierdź wprowadzenie danych. Dalsze etapy instalacji przebiegną już bez żadnych zakłóceń. Aby uniknąć pomyłki podczas przepisywania klucza produktu i numeru seryjnego, przeklej te dane z e-maila otrzymanego od producenta. Ze względu na to, że program instaluje specjalne sterowniki w systemie, potrzebny będzie po zakończeniu instalacji restart komputera.
Krok 1
Bezpośrednio po ponownym załadowaniu się systemu i twoim zalogowaniu na swoje konto pojawi się na ekranie okno: Create a new storage location. Kliknij Next.
Krok 2
W kolejnym oknie program zaczeka, aż podłączysz zewnętrzny dysk lub inne urządzenie, na którym chcesz składować chronione dane z twojego komputera. Po podłączeniu docelowego nośnika backupowego kliknij Next.
Krok 3
Program automatycznie sprawdzi wszystkie urządzenia pamięci masowej podłączone do komputera i w kolejnym etapie zaproponuje dysk o największej wolnej przestrzeni, np. disk (F:). Kliknij przycisk Approve, aby zaakceptować ten wybór. Możesz go co prawda zmienić, klikając odnośnik Select a new location to store snapshots, ale wybór wskazywany przez program jest wyborem optymalnym zarówno pod względem wolnej przestrzeni na kopie zapasowe, jak i pod względem wydajności urządzenia.
Krok 4
W kolejnym oknie program wyświetli proponowaną częstotliwość backupu (domyślnie every week, czyli co tydzień) oraz liczbę przechowywanych tzw. snapshotów, czyli kompletnych odtworzeniowych obrazów systemu (domyślnie ich liczba wynosi 4 – no more than four recent snapshots – co oznacza, że przechowywane będą 4 ostatnie kopie zapasowe). Jeżeli chcesz zmienić proponowane wartości, kliknij którykolwiek z odnośników.
Krok 5
Po kliknięciu odnośnika every week pojawi się rozwijane menu, z którego oprócz domyślnie wybranej wartości będziesz mógł jeszcze wybrać polecenie wykonywania backupu codziennie lub co miesiąc (albo niewykonywanie go automatycznie w ogóle, czego nie zalecamy). Natomiast kliknięcie odnośnika powoduje pojawienie się menu, z którego możesz wybrać liczbę stale przechowywanych snapshotów od jednego do trzech. Bez względu na to, czy modyfikujesz domyślne ustawienia, czy też nie, kliknij Next.
Krok 6
Okno kreatora zostanie zamknięte, a w obszarze powiadomień na pasku zadań pojawi się „dymek” informujący, że konfiguracja została zakończona. Program rozpocznie teraz automatycznie wykonywanie w tle pierwszego snapshota systemu. Proces ten możesz śledzić – wystarczy, że dwukrotnie klikniesz ikonę System Backup w zasobniku systemowym, a pojawi się okno System Backup, w którym zobaczysz informację, ile jeszcze czasu (orientacyjnie) potrwa wykonanie kopii.
Krok 7
Gdy kopia systemu zostanie wykonana, pojawią się w oknie System Backup funkcje związane z zarządzaniem wykonanymi kopiami (snapshotami). Na obecnym jednak etapie, po dopiero wykonanym backupie, nie ma potrzeby z nich korzystać. Możesz ich użyć, by przejrzeć zawartość wykonanych snapshotów.
Odzyskiwanie całego systemu z kopii zapasowej
Komputery, jak każdy sprzęt, mogą zawieść. Dlatego musisz wiedzieć, w jaki sposób odzyskać zabezpieczone dane. Jeżeli kopię zapasową zapisałeś na dysku zewnętrznym, podłącz ten dysk do komputera przed rozpoczęciem opisanych działań.
Krok 1
Zakładamy, że program Paragon System Backup 2010 masz zainstalowany. Kliknij dwukrotnie ikonę programu umieszczoną w zasobniku systemowym na pasku zadań.
Krok 2
W oknie System Backup kliknij widoczny odsyłacz Restore or browse the computer from the state ....
Krok 3
Zobaczysz dostępne ikony snapshotów, czyli wykonanych wcześniej kopii zapasowych systemu. Kliknij ikonę kopii zapasowej, którą chcesz odzyskać, np. 18 grudnia 2009. Rozwinie się podręczne menu, wybierz z niego pozycję Restore the snapshot.
Krok 4
W oknie dialogowym Restore this snapshot potwierdź chęć przywrócenia danych, klikając Yes. Uwaga! Pamiętaj, że wszystkie dane, które powstały po wykonaniu snapshota, do którego przywracasz system, zostaną utracone!
Krok 5
Rozpocznie się proces odzyskiwania, w oknie Comfirm computer restart kliknij Restart. Komputer uruchomi się ponownie, ale zamiast systemu Windows zobaczysz na ekranie interfejs modułu odzyskiwania danych. Poczekaj, aż operacja się zakończy. Nie wciskaj klawisza [Reset] ani nie wyłączaj zasilania, dopóki odzyskiwanie się nie zakończy.
Krok 6
Gdy kopia zapasowa zostanie przywrócona, komputer automatycznie uruchomi się ponownie. Po krótkiej chwili zobaczysz znajome logo Windows. Poczekaj, aż pojawi się ekran logowania, zaloguj się do systemu. Wszystkie dane zapisane w kopii zapasowej powinny być odzyskane i dostępne na dysku.
Krok 7
Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna informacja. W sytuacji, gdy system operacyjny w ogóle nie chce się uruchomić, powyższej procedury nie da się przeprowadzić. Aby odzyskać dane z kopii zapasowej, należy w takim przypadku posłużyć się instalowanym automatycznie razem z programem Paragon System Backup środowiskiem odtworzeniowym. Po włączeniu komputera, ale przed uruchomieniem się procedury ładowania systemu operacyjnego wciśnij klawisz [F6]. Wywołasz w ten sposób graficzną konsolę odzyskiwania, za której pośrednictwem będziesz mógł wskazać plik kopii zapasowej (snapshota) i odzyskać dane. Oczywiście dysk z kopią zapasową musi być podłączony do komputera.