SoftwareZaszyfrowana chmura

    Zaszyfrowana chmura

    Coraz częściej niepokoisz się o bezpieczeństwo swoich danych przechowywanych na Dropboksie, One Drivie czy innym wirtualnym dysku? Zainteresuj się przeznaczonymi do nich, sprawdzonymi programami szyfrującymi. Za ich pomocą twoje pliki będą wyjątkowo dobrze chronione.

    Zaszyfrowana chmura

    Oferenci usług chmurowych dwoją się i troją, by zapewnić jak największe bezpieczeństwo przestrzeni dyskowych. Jednak, jak pokazały niedawne wydarzenia (wyciek intymnych zdjęć celebrytek), skuteczność ich starań bywa dyskusyjna. Gromadzone w chmurze zasoby są zabezpieczone tylko hasłem. Niektórzy proponują wewnętrzne mechanizmy szyfrujące, ale kodowanie i odkodowywanie danych odbywa się w takim przypadku poza komputerem użytkownika, już na dysku sieciowym. Do uzyskania pełnego dostępu do zgromadzonej w chmurze zawartości znów wystarczy więc proste zalogowanie się na konto i funkcja automatycznej synchronizacji.

    W zmniejszeniu ryzyka utraty ważnych plików pomogą dodatkowe programy szyfrujące, które zabezpieczą twoje zasoby, zanim te opuszczą komputer. W tej roli świetnie się sprawdzą aplikacje: SafeMonk, Sookasa, BoxCryptor i Viivo. Pierwsze dwa, przeznaczone do usługi Dropbox, pozwalają na kodowanie i automatyczną synchronizację zasobów z dyskiem internetowym oraz ich bezpieczne udostępnianie znajomym. Rozszerzone możliwości programów Viivo i BoxCryptor docenią przede wszystkim użytkownicy OneDrive’a, Google Drive’a czy Boksa, z którymi można je powiązać. Spora część ich funkcji dostępna jest jedynie w płatnych planach taryfowych. Wszystkie te programy łączy jednak szyfrowanie za pomocą algorytmu AES-256 i gwarancja zachowania pełnej kontroli nad kluczami prywatnymi. Dzięki temu użytkownik sam może decydować, kto i kiedy będzie miał dostęp do jego poufnych plików.

    Na przykładzie darmowej wersji Viivo pokażemy, jak skutecznie zabezpieczyć wrażliwe pliki wysyłane do chmury i bez ryzyka utraty kontroli nad plikami dzielić się nimi z wybranymi osobami.

    Mobilna wersja enigmy

    Każdy ze wspomnianych we wstępie programów ma odpowiadającą mu aplikację mobilną, z której można korzystać na urządzeniach pracujących pod kontrolą systemów Android, iOS lub Windows Phone. Za ich pomocą można jednak nie tylko synchronizować szyfrowane zasoby między komputerem a smartfonem, ale również wysyłać zabezpieczone załączniki za pośrednictwem poczty e-mailowej. Opcję taką ma między innymi przenośna wersja aplikacji Viivo.

    Początkowa konfiguracja programu Viivo

    Programy do kodowania plików zsynchronizowanych z przestrzeniami dyskowymi w chmurze działają na podstawie osobnych usług sieciowych. Taka konstrukcja pozwala im przechowywać wygenerowane klucze szyfrujące na zewnętrznym serwerze, dając użytkownikowi dostęp do własnych danych z każdego komputera. Wcześniej jednak należy utworzyć w nich konto i powiązać je z którymś z posiadanych dysków wirtualnych. Proces ten w Viivo nie zajmie ci więcej niż kilka minut.

    Krok 1

    Po zakończeniu standardowej instalacji i automatycznym uruchomieniu program powita cię oknem wyboru sposobu rejestracji w usłudze. W tej chwili nie posiadasz jeszcze własnego konta, zaznacz więc opcję I don't have an account, po czym naciśnij przycisk Next.

    Krok 2

    Na ekranie pojawi się wówczas krótki formularz rejestracyjny, którego wypełnienie sprowadza się do wpisania w odpowiednie pola imienia – Name, adresu e-mailowego – Email, i wymyślonego przez ciebie hasła – Password, wraz z jego potwierdzeniem – Verify Password. Miej jednak na uwadze, że program nie oferuje opcji jego odzyskiwania. Upewnij się więc, że go nie zgubisz. Na koniec zaznacz jeszcze pole I agree with... i naciskając Next, zainicjuj tworzenie nowego konta. O zachodzącym w tle procesie poinformuje cię stosowny komunikat – Creating Account....

    Obraz

    Krok 3

    Chwilę później z kolejnego okna dowiesz się o konieczności sprawdzenia skrzynki pocztowej, na którą został wysłany e-mail niezbędny do pełnej aktywacji konta. Próba naciśnięcia w tej chwili przycisku Next zakończy się informacją: The email account has not been validated yet. W programie pocztowym odszukaj więc wiadomość zatytułowaną Welcome to Vivo i korzystając z umieszczonego w jej treści linka weryfikującego, potwierdź prawdziwość swojego adresu e-mailowego.

    Obraz

    Krok 4

    Gdy w wywołanym oknie przeglądarki zobaczysz komunikat Thank you!, możesz powrócić do panelu konfiguracyjnego programu i nacisnąć Next. Tym razem zostaniesz poproszony o wybranie dostawcy wirtualnego dysku, z którym chcesz powiązać aplikację Viivo. Co istotne, z uwagi na najlepsze powiązanie z Dropboksem program sam wyszukuje tę usługę zainstalowaną w systemie i odpowiednio ją oznacza. Pozostałe opcje sprawdzane są dopiero w momencie ich wybrania. Aby przejść dalej, kliknij Next.

    Obraz

    Krok 5

    Decydując się na Dropboksa, musisz jeszcze określić lokalizację folderu Viivo na dysku twardym twojego komputera, w którym będą zapisywane pliki, oraz ścieżkę dostępu do szyfrowanego katalogu gromadzącego zakodowane już dane synchronizowane później z dyskiem sieciowym. Jeśli nie potrzebujesz niczego zmieniać, pozostaw domyślne ustawienia.

    Obraz

    Krok 6

    Kliknięcie Next utworzy stosowne foldery, pomyślnie kończąc tym samym instalację, o czym zresztą powiadomi cię nowo otwarte okno przeglądarki z szybkim przewodnikiem po usłudze. Towarzyszyć mu będzie niewielki panel z odnośnikami do samouczków wideo – How Viivo Works, oraz ekran ustawień programu. W tym momencie program jest już gotowy do pracy. Jego ikona ukaże się w zasobniku systemowym.

    Obraz

    Szyfrowanie i odkodowywanie plików wysyłanych do chmury

    Interfejs programu został ograniczony do minimum, a jego funkcje w całości zintegrowano z systemem. Dzięki temu obsługa Viivo nie odbiega znacząco od zwykłego korzystania z e-dysku. Musisz tylko pamiętać, gdzie mają trafiać pliki, które chcesz zabezpieczyć.

    Krok 1

    Aby konkretny plik bądź katalog zapisać na wirtualnym dysku w postaci już zakodowanej, wystarczy przeniesienie ich do folderu Viivo za pomocą funkcji przeciągnij i upuść. Zainicjuje to proces ich szyfrowania, po którego zakończeniu zabezpieczone w ten sposób dane zostaną skopiowane do katalogu twojej chmury. W tym samym momencie rozpocznie się jego synchronizacja z dyskiem sieciowym.

    Obraz

    Krok 2

    Pamiętaj, że zawartość twojego wirtualnego sejfu dostępna jest zarówno z udostępnionego w chmurze lokalnego katalogu, jak i z przeglądarki internetowej. W tym pierwszym przypadku jednak próba otwarcia któregokolwiek z umieszczonych tam plików wywoła okno informujące o zakodowaniu danych i wskazujące miejsce przechowywania niezabezpieczonej ich wersji.

    Obraz
    Obraz

    Odkodowywanie danych i dzielenie się nimi ze znajomymi

    Gdy zachodzi potrzeba skorzystania z zabezpieczonych plików na innym komputerze, wystarczy obok aplikacji chmurowej zainstalować program Viivo. Po zalogowaniu na konto deszyfracja danych umieszczonych w chmurze następuje automatycznie. Aby zachować pełną kontrolę nad zakodowanymi plikami, ich udostępnianie innym osobom jest nieco bardziej skomplikowane.

    Krok 1

    W celu podzielenia się ze znajomymi określonymi zaszyfrowanymi zasobami przejdź do katalogu Viivo Encrypted. Następnie z wywołanego prawym przyciskiem myszy menu kontekstowego interesującego folderu wybierz opcję Udostępnij ten folder.

    Krok 2

    Zostaniesz przeniesiony do przeglądarkowej wersji Dropboksa i poproszony o wskazanie osób, którym zostanie wysłane zaproszenie do wybranego folderu (Uwaga! Nie może to być główny, szyfrowany katalog). Teraz wystarczy wpisać ich adresy e-mailowe i potwierdzić chęć udostępnienia zasobów naciśnięciem przycisku Udostępnij folder, by odpowiednie zaproszenia zostały rozesłane do adresatów.

    Obraz

    Krok 3

    Po odebraniu wiadomości o przyznanym dostępie do współdzielonego folderu i zaakceptowaniu zaproszenia pojawi się w chmurze twojego znajomego nowy, udostępniony element. Na razie jednak wszystkie znajdujące się tu pliki pozostają bezpiecznie zaszyfrowane. Do ich zdekodowania konieczne jest pobranie darmowej aplikacji Viivo i założenie w niej konta.

    Obraz

    Krok 4

    Gdy znajoma osoba, która przyjęła zaproszenie do współdzielonego folderu, zaloguje się potem w usłudze Viivo, na ekranie twojego komputera wyświetli się panel powiadomień programu z prośbą o udzielenie jej pełnego dostępu do zaszyfrowanej zawartości. O potrzebie podjęcia decyzji w tej sprawie poinformuje cię również stosowna wiadomość e-mailowa, która zostaje automatycznie wysłana na twój adres. Naciśnięcie przycisku Allow spowoduje, że wskazana osoba automatycznie otrzyma klucze szyfrujące, które pozwolą jej na zdekodowanie potrzebnych plików. Wybór Deny zablokuje tę możliwość.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie