A A A

Facebook traci w rankingu najlepszych pracodawców

12 stycznia 2022, 11:50
Fala kryzysów w minionym roku zaszkodziła korporacji.
Facebook traci w rankingu najlepszych pracodawców

Spadek o 36 miejsc

Coroczny ranking Glassdoor zestawiający najlepsze miejsca pracy pokazuje, że Facebook (obecnie Meta) znacznie stracił względem poprzedniego okresu. Firma spadła w rankingu aż o 36 miejsc – z pozycji 11. na 47. To najsłabszy jej wynik od 12 lat.

Według rankingu Glassdoor pracownicy Facebooka cenią swojego pracodawcę między innymi za dużą swobodę działania, jaką im zostawia, i możliwość pracy nad produktem o szerokim zasięgu, lubią też swoich współpracowników. Krytykują jednak stałe problemy wizerunkowe swojego pracodawcy, kontrole organów regulacyjnych z różnych krajów i brak zdecydowanych działań kierownictwa, gdy pojawiają się zarzuty wobec platformy.

 

Facebook pod ostrzałem

Właściciel największej platformy społecznościowej zmagał się w minionym roku z kilkoma poważnymi kryzysami wizerunkowymi.

Frances Haugen, była pracownica, ujawniła wewnętrzne dokumenty firmowe, z których wynika, że firma doskonale zdaje sobie sprawę z negatywnego oddziaływania aplikacji takich jak Instagram na psychikę młodych ludzi, jednak nic z tym nie robi. Ponadto ma ignorować łamanie regulaminu serwisu przez celebrytów. Jak twierdzi Haugen, algorytmy stosowane od 2018 roku mają wpływać na podsycanie nienawiści i wzbudzanie strachu u użytkowników portalu. Wszystko to dla osiągnięcia zysku.

Choć Facebook bronił się przez oskarżeniami i podawał argumenty za tym, że chroni osoby korzystające z jego serwisów, to kolejna (chcąca zachować anonimowość) osoba potwierdziła, że dla firmy ważniejsze są zyski niż zwalczanie toksycznych treści i dezinformacji.

Facebook naraził się też w minionym roku badaczom, gdy zamknął konta naukowców z Uniwersytetu Nowojorskiego, którzy zajmowali się analizą kontrolowania treści i reklam przez serwis. To wywołało zarzut, że koncern świadomie utrudnia niezależne badania platformy.

 

Tylko więksi gracze

Ranking Glassdoor bazuje na recenzjach i ocenach wystawionych przez pracowników w okresie 12 miesięcy. Ich zbieranie za ostatni okres zakończyło się w październiku 2021 roku.

Najlepszym miejscem pracy w najnowszym zestawieniu okazała się Nvidia, na drugi miejscu jest firma HubSpot i Bain & Co. Największy spadek na liście zanotował Zoom – z 22. miejsca na 100. (ostatnie w rankingu).

Lista najlepszych pracodawców przygotowywana przez Glassdoor obejmuje 100 firm zatrudniających co najmniej 1000 pracowników. W najnowszym zestawieniu 40 firm to przedsiębiorstwa działające w sektorze technologicznym.

fot. Gordon Johnson – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto